Osoby nie wymagające dalszej hospitalizacji

Postępowanie w przypadku małoletnich i osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji[1] w sytuacji zakończenia leczenia w trybie całodobowym.

Tryb postępowania:

  1. Jeżeli leczenie szpitalne się zakończyło, Dyrektor Szpitala ma obowiązek wyznaczyć przedstawicielowi ustawowemu albo opiekunowi faktycznemu termin odbioru pacjenta – z pouczeniem o możliwych konsekwencjach nieodebrania.
  2. Z upływem ww. terminu Szpital nie ma obowiązku udzielania świadczeń, za wyjątkiem ratujących zdrowie i życie pacjenta.
  3. Po bezskutecznym upływie ww. terminu Dyrektor Szpitala niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie organy gminy (wójta, burmistrza, prezydenta miasta), właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu pacjenta – wedle stanu przed przyjęciem danego pacjenta do Szpitala.
  4. Po zawiadomieniu organu gminy Dyrektor Szpitala organizuje transport pacjenta do jego miejsca zamieszkania lub pobytu. Koszt transportu ponosi gmina.
  5. W przypadku bezdomności pacjenta Dyrektor Szpitala zwraca się do właściwego organu gminy o wskazanie jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w której pacjent może być umieszczony.
  6. W przypadku osób samotnych, które wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogące samodzielnie funkcjonować, mogą być umieszczone we wskazanym przez gminę domu pomocy społecznej.
  7. Pacjent, którego stan zdrowia nie wymaga dalszego udzielania świadczeń szpitalnych albo całodobowych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne, lub osoba, na której w stosunku do pacjenta ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, ponoszą koszty pobytu pacjenta, począwszy od terminu określonego przez Dyrektora Szpitala, niezależnie od uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych określonych w przepisach odrębnych.

 

Konsekwencje finansowo – prawne  wobec osób, które mają wobec pacjenta ustawowy obowiązek alimentacyjny:

  1. pokrycie kosztów pobytu pacjenta w szpitalu w pełnym zakresie (bez współfinansowania NFZ),
  2. zawiadomienie Policji lub prokuratury o popełnieniu na szkodę pacjenta przez osoby, na których w stosunku do pacjenta ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny przestępstwa zaniedbania opieki.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799).

 

[1] Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się i komunikację.

Powrót na początek strony
Twitter Szpitala SPZZOZ