Najnowocześniejszy w Europie mikroskop operacyjny już ratuje zdrowie naszych pacjentów

Nasz szpital stawia na dynamiczny rozwój ortopedii. Po zakupie robota ortopedycznego Navio rok temu, teraz przyszła kolej na kolejną inwestycję w zaawansowany technologicznie i spełniający najwyższe standardy mikroskop operacyjny.

W dniu 14 lipca 2021 r. w Maciejowej Chacie w Starym Lubiejewie odbyła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku najnowocześniejszego w Europie, jedynego w Polsce neurochirurgicznego mikroskopu operacyjnego firmy Mitaka. Jest on dedykowany zabiegom neurochirurgicznym w zakresie chirurgii kręgosłupa i już od jakiegoś czasu ratuje zdrowie i życie ciężko chorych pacjentów Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej. Wyprodukowany został przez japońską firmę Mitaka, która znana jest przede wszystkim z eksploracji kosmosu razem z NASA. To właśnie doświadczenia w produkcji zaawansowanych technologicznie soczewek do celów wypraw kosmicznych pozwoliły na stworzenie wyjątkowego urządzenia, jakim jest zakupiony przez nasz Szpital mikroskop operacyjny. Umożliwia zminimalizować ryzyko powikłań, zmniejszyć pole operacyjne podczas operacji, skrócić wielogodzinne zabiegi, a to wszystko przy bardzo skomplikowanych oraz żmudnych operacjach na kręgosłupie.

Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu ostrowskiego, przedstawiciele firmy Mitaka i dyrektorzy szpitali z sąsiednich powiatów, podczas której omówiono walory mikroskopu dedykowanego pacjentom ze schorzeniami kręgosłupa. Wstęgę symbolizującą oficjalne oddanie przecięli: Starosta Powiatu Ostrowskiego Zbigniew Chrupek, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer i Kierownik Oddziału Urazowo-Ortopedycznego docent Artur Stolarczyk.

Następnie Dyrektor Szpitala Artur Wnuk uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla modernizacji Oddziału Urazowo-Ortopedycznego. Pamiątkowe statuetki z napisem „najnowocześniejszy w Europie mikroskop operacyjny – dziękujemy” otrzymali: Kierownik Oddziału Urazowo-Ortoepdycznego docent Artur Stolarczyk, lekarz Oddziału Urazowo-Ortopedycznego dr Jurij Kseniuk, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Urazowo-Ortopedycznego - Beata Grodzka, Starosta Powiatu Ostrowskiego - Zbigniew Chrupek, Wójt gminy Ostrów Mazowiecka - Waldemar Brzostek, Wójt gminy Wąsewo - Rafał Kowalczyk.

Uroczystość zakończył krótki pokaz działania neurochirurgicznego mikroskopu operacyjnego firmy Mitaka. Chętni do bliższego kontaktu z tym niezwykłym urządzeniem mogli ustawić głowicę i przez okular spojrzeć na zaimprowizowane pole operacyjne.

Powrót na początek strony
Twitter Szpitala SPZZOZ