Zaszczep dziecko przeciwko wirusowi HPV wywołującemu nowotwory

Powiatowa Przychodnia Zdrowia przy ul. Okrzei 8 w Ostrowi Mazowieckiej przystąpiła do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat.

Bezpłatne szczepienia HPV rozpoczną się 1 czerwca 2023 r. natomiast zapisać dziecko można już od 27 maja br.

Jak zapisać dziecko na szczepienie:

• w przychodni POZ na ul. Okrzei 8 w Ostrowi Mazowieckiej bez względu na miejsca zadeklarowania do lekarza poz
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta
  • poprzez infolinię 989

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Najlepiej szczepić osoby w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną. Szczepionki są bezpieczne. Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Nie jest zatem obowiązkowe.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.