Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii to 6 stanowiskowy oddział, w którym zapewniamy kompleksowe, wielodyscyplinarne leczenie pacjentów w bezpośrednim stanie zagrożenia życia oraz z niewydolnością wielu narządów.

Personel oddziału zajmuje się wykonywaniem znieczuleń do zabiegów operacyjnych, wielu zabiegów diagnostycznych, znieczuleń porodu,  intensywną terapią, reanimacją i leczeniem bólu ostrego. Lekarze naszego oddziału kwalifikują pacjentów do znieczulenia, ustalają zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne stanowiące przygotowanie do zabiegów leczniczych.

Priorytetem wobec pacjentów jest zapewnienie możliwie najwyższej jakości opieki i terapii, humanitarnego podejścia personelu, a także umożliwienie rodzinom jak najszerszego kontaktu z bliskimi.

Wysokie kwalifikacje naszego personelu i nowoczesne, zaawansowane technologicznie wyposażenie decydują o osiąganiu dobrych efektów leczniczych.

Rocznie wykonujemy około 3300 znieczuleń. Każde stanowisko znieczulenia jest wyposażone w wysokiej klasy aparat do znieczulenia i monitor czynności życiowych. W okresie okołooperacyjnym stan zdrowia pacjentów jest monitorowany i nadzorowany w sali pooperacyjnej.

Oddział  Intensywnej Terapii wyposażony jest w nowej generacji sprzęt monitorujący funkcje życiowe chorych, spełniający najwyższe wymagania w tym zakresie, min: respiratory, aparatura do bezpośredniego pomiaru rzutu serca, nowoczesny aparat USG, wielorozmiarowe bronchoskopy, strzykawki automatyczne, pompy infuzyjne, wielofunkcyjne, sterowane elektrycznie łóżka, wyposażone w materace przeciwodleżynowe, umożliwiające częstą zmianę ułożenia pacjenta.

Ponadto Oddział dysponuje nowoczesną aparaturą do hemofiltracji, umożliwiającą przeprowadzenie u krytycznie chorych z niewydolnością nerek, różnorodnych technik nerkozastępczych, takich jak: hemofiltracja, hemodiafiltracja, ultrafiltracja.

Wykonywane są małoinwazyjne procedury takie jak tracheotomie przezskórne czy gastrostomie odżywcze przezskórne (PEG), w miejsce dotychczas wykonywanych w sposób inwazyjny.

Zapewniona jest także rehabilitacja pacjentów leczonych w Oddziale Intensywnej Terapii w oparciu o bazę szpitalną. Mamy całodobowy dostęp do diagnostyki laboratoryjnej i radiologicznej.

Rocznie leczymy około 80  pacjentów na Oddziale Intensywnej Terapii. Prowadzimy regularną kontrolę mikrobiologiczną flory bakteryjnej u chorych leżących na Oddziale.

Kierownik Oddziału:

• lek. Michał Półtorak – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Zastępca Kierownika Oddziału:

• lek. Katarzyna Zakrzewska - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Lekarze asystenci specjaliści:

• lek. Danuta Milczarek-Raś
  • lek. Joanna Kowalczyk
  • lek. Stanisław Pawelczyk
  • lek. Adam Kruk
  • lek. Maria Jolanta Zygmunt-Łyko
  • lek. Bartłomiej Pyrgiel
  • lek. Szymon Bagiński