Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii to 6 stanowiskowy oddział, w którym zapewniamy kompleksowe, wielodyscyplinarne leczenie pacjentów w bezpośrednim stanie zagrożenia życia oraz z niewydolnością wielu narządów.

Personel oddziału zajmuje się wykonywaniem znieczuleń do zabiegów operacyjnych, wielu zabiegów diagnostycznych, znieczuleń porodu,  intensywną terapią, reanimacją i leczeniem bólu ostrego. Lekarze naszego oddziału kwalifikują pacjentów do znieczulenia, ustalają zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne stanowiące przygotowanie do zabiegów leczniczych.

Priorytetem wobec pacjentów jest zapewnienie możliwie najwyższej jakości opieki i terapii, humanitarnego podejścia personelu, a także umożliwienie rodzinom jak najszerszego kontaktu z bliskimi.

Wysokie kwalifikacje naszego personelu i nowoczesne, zaawansowane technologicznie wyposażenie decydują o osiąganiu dobrych efektów leczniczych.

Rocznie wykonujemy około 3300 znieczuleń. Każde stanowisko znieczulenia jest wyposażone w wysokiej klasy aparat do znieczulenia i monitor czynności życiowych. W okresie okołooperacyjnym stan zdrowia pacjentów jest monitorowany i nadzorowany w sali pooperacyjnej.

Oddział  Intensywnej Terapii wyposażony jest w nowej generacji sprzęt monitorujący funkcje życiowe chorych, spełniający najwyższe wymagania w tym zakresie, min: respiratory, aparatura do bezpośredniego pomiaru rzutu serca, nowoczesny aparat USG, wielorozmiarowe bronchoskopy, strzykawki automatyczne, pompy infuzyjne, wielofunkcyjne, sterowane elektrycznie łóżka, wyposażone w materace przeciwodleżynowe, umożliwiające częstą zmianę ułożenia pacjenta.

Ponadto Oddział dysponuje nowoczesną aparaturą do hemofiltracji, umożliwiającą przeprowadzenie u krytycznie chorych z niewydolnością nerek, różnorodnych technik nerkozastępczych, takich jak: hemofiltracja, hemodiafiltracja, ultrafiltracja.

Wykonywane są małoinwazyjne procedury takie jak tracheotomie przezskórne czy gastrostomie odżywcze przezskórne (PEG), w miejsce dotychczas wykonywanych w sposób inwazyjny.

Zapewniona jest także rehabilitacja pacjentów leczonych w Oddziale Intensywnej Terapii w oparciu o bazę szpitalną. Mamy całodobowy dostęp do diagnostyki laboratoryjnej i radiologicznej.

Rocznie leczymy około 80  pacjentów na Oddziale Intensywnej Terapii. Prowadzimy regularną kontrolę mikrobiologiczną flory bakteryjnej u chorych leżących na Oddziale.

Kierownik Oddziału:  

 • lek. Michał Półtorak – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Zastępca Kierownika Oddziału:

 • lek. Katarzyna Zakrzewska - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Lekarze asystenci specjaliści:

 • lek. Danuta Milczarek-Raś
 • lek. Joanna Kowalczyk
 • lek. Stanisław Pawelczyk
 • lek. Adam Kruk
 • lek. Maria Jolanta Zygmunt-Łyko
 • lek. Bartłomiej Pyrgiel
 • lek. Szymon Bagiński
 • lek. Tomasz Dudarewicz
 • lek. Piotr Witkowski
 • lek. Jolanta Wielgus   

Lekarze rezydenci: lek. Justyna Dziekońska, lek. Dmitry Miskevich

p.o. Pielęgniarka Oddziałowa:

 • Jolanta Przastek - specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

 

LOKALIZACJA

Parter, przy wejściu głównym do budynku Szpitala

 

TELEFONY KONTAKTOWE 

Kierownik Oddziału: 29 746 37 30 lub przez centralę wew. 170

Pokój lekarski: 29 746 37 28 lub przez centralę wew. 150

Sala OIT: 29 746 37 29  lub przez centralę wew. 151

Sekretariat OIT:   29 746 37 91 lub przez centralę wew. 171

Powrót na początek strony
Twitter Szpitala SPZZOZ