Oddział Chirurgii Ogólnej

To kameralny, liczący 20 łóżka oddział zapewniający odpowiedni standard pobytu i godne warunki leczenia. W oddziale zatrudnionych jest 5 lekarzy specjalistów, w tym dwóch posiadających tytuł dr n. med. W związku z tym, że posiadamy akredytację Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia specjalizacji z chirurgii ogólnej oddział dysponuje trzema miejscami szkoleniowymi i zatrudnia dodatkowo lekarza rezydenta.  W oddziale pracuje 17 pielęgniarek spośród których 12 posiada specjalizację z chirurgii ogólnej, 14 jest po studiach licencjackich, a 7 z tytułem magistra pielęgniarstwa. Hospitalizujemy około 1500 – 1600 pacjentów rocznie, wykonujemy około 900 – 1000 operacji. Oddział pełni codzienny, 24 godzinny ostry dyżur chirurgiczny.

Najczęściej wykonywane zabiegi:

  • operacje przepuklin brzusznych wykonywane metodą beznapięciową tj. z użyciem siatek

Operacje te polegają na implantacji w powłoce brzucha siatki polipropylenowej, która stanowi osnowę dla napełzającej blizny i w ten sposób wzmacnia osłabione miejsce. Operacje najczęściej wykonywane są w znieczuleniu lędźwiowym (od pasa w dół). Pobyt w szpitalu jest krótkotrwały 2 – 3 dniowy. Pacjenci  po  2 tygodniach od operacji wracają do normalnej aktywności, a sportowcy do lekkiego treningu. Zastosowanie siatek zrewolucjonizowało wyniki leczenia operacyjnego przepuklin – nawrotowość po w/w operacjach wynosi kilka procent w porównaniu z około 20 procentową nawrotowością po operacjach klasycznych.

  • cholecystektomie laparoskopowe

Operacja mało inwazyjna polegająca na wprowadzeniu do jamy brzusznej przez 4 niewielkie nacięcia powłoki odpowiednich narzędzi, przy pomocy, których usuwa się pęcherzyk żółciowy wraz z kamykami. Obraz z brzucha przekazywany jest na monitor telewizyjny. Zastosowana metoda gwarantuje krótki 2–3 dniowy pobyt w szpitalu, zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe bo nie ma długiej rany pooperacyjnej, szybką rekonwalescencję. W 6–7 % przypadków istnieje konieczność zamiany operacji laparoskopowej na operację klasyczną z powodu zaawansowanych zmian zapalnych pęcherzyka żółciowego, obecności zrostów uniemożliwiających techniczne wykonanie laparoskopii, nietypowych warunków anatomicznych czy obecności procesu nowotworowego. W tych przypadkach pobyt w szpitalu ulega wydłużeniu do 5–6 dni, a okres rekonwalescencji do miesiąca.

  • operacje proktologiczne (hemoroidy, szczeliny odbytu, przetoki odbytu, rekonstrukcje zwieraczy odbytu)

Operacje proktologiczne tj. operacje szczelin i przetok odbytu, operacje wycięcia guzków krwawniczych, operacje naprawcze zwieraczy odbytu, zabiegi wycięcia torbieli włosowych.  Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w tym zakresie. Dzielimy się naszą wiedzą organizując kursy dla chirurgów z całej Polski. Dzięki współpracy z Panią prof. Małgorzatą Kołodziejczak oraz dr Przemysławem Ciesielskim oferujemy Państwu zabiegi rekonstrukcji zwieraczy odbytu oraz operacje wypadania odbytnicy. Współpracujemy z dr Elżbietą Marcinkowską (Kierownikiem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego) w wykonywaniu złożonych proktologiczno–ginekologicznych operacji. Zapewniamy dyskrecję oraz empatyczne podejście w tych intymnych zabiegach.

  • strumektomie czyli operacje wycięcia tarczycy

Wskazaniami do wycięci tarczycy są: jej nadczynność nie reagująca na leczenie zachowawcze, olbrzymie wole uciskające lub przemieszczające tchawicę, podejrzenie lub obecność raka tarczycy. Najczęściej wykonywane są operacje usunięcia całej tarczycy co zapobiega nawrotowi wola i konieczności wykonania kolejnej operacji, która obciążona jest większą liczbą powikłań. Operujemy bezpiecznie unikając uszkodzeniu nerwów krtaniowych oraz usunięcia przytarczyc. Stosujemy techniki mikrochirurgiczne zapewniające bardzo dobry efekt estetyczny w postaci niewielkiej blizny na szyi.

Od 5 lat rozszerzyliśmy naszą ofertę o operacje tarczycy oraz operacje resekcyjne jelit (guzy) z użyciem staplerów, co w istotny sposób minimalizuje liczbę powikłań i skraca pobyt chorych w szpitalu.

W oddziale obowiązuje elektroniczna dokumentacja medyczna, łącznie ze zleceniami na ordynowane leki oraz badania diagnostyczne. Wprowadzono również system Unit Dose dla dystrybucji leków dla poszczególnych pacjentów.

W oddziale realizowane są programy promocji zdrowia na temat:

  • Pielęgnacja Stomii 
  • Zapalenie Trzustki

Kierownik Oddziału

  • dr n. med. Jacek Bierca – specjalista chirurgii ogólnej

Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Proktologii Szpitala na Solcu w Warszawie. Autor i współautor wielu prac i opracowań naukowych, głównie w zakresie chirurgii tarczycy, proktologii oraz ostrej chirurgii. Żeglarz. Miłośnik fotografii i dobrego wina. Szczęśliwy mąż i ojciec, przyjaciel psów.

p.o. Pielęgniarka Oddziałowa:

  • mgr pielęgniarstwa Beata Grodzka- specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego.

Studia podyplomowe: Zarządzanie i Marketing. Liczne kursy kwalifikacyjne, dokształcające i specjalistyczne w dziedzinie pielęgniarstwa. Od 1995 r. związana z ostrowskim szpitalem (pracę rozpoczęła jako pielęgniarka w Oddziale Chirurgii Ogólnej). Od 2009 r. do 30 września 2022 r. pielęgniarka oddziałowa Oddziału Urazowo-Ortopedycznego.

Personel lekarski:

  • dr n. med. Zbigniew Borkowski - specjalista chirurg
  • lek. Dariusz Marcinkowski - specjalista chirurg
  • lek. Andrzej Socik - specjalista chirurg
  • lek. Karolina Pasztaleniec – Iglik - specjalista chirurg
  • lek. Maciej Marcinkowski - specjalista chirurg
  • dr n. med. Przemysław Ciesielski - specjalista chirurg
  • prof dr n. med. Małgorzata Kołodziejczak - specjalista chirurg

Kontakt

Sekretariat tel. 29 746 38 17

Pokój Lekarski tel. 29 746 37 53

Dyżurka Pielęgniarska tel. 29 746 38 60

Kierownik tel.:29 746 37 52

Oddziałowa tel.: 29 746 38 61

Powrót na początek strony
Twitter Szpitala SPZZOZ