Oddział Chirurgii Ogólnej

To kameralny, liczący 22 łóżka oddział zapewniający odpowiedni standard pobytu i godne warunki leczenia. W oddziale zatrudnionych jest 5 lekarzy specjalistów, w tym dwóch posiadających tytuł dr n. med. W związku z tym, że posiadamy akredytację Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia specjalizacji z chirurgii ogólnej oddział dysponuje trzema miejscami szkoleniowymi i zatrudnia dodatkowo lekarza rezydenta.  W oddziale pracuje 17 pielęgniarek spośród których 12 posiada specjalizację z chirurgii ogólnej, 14 jest po studiach licencjackich, a 7 z tytułem magistra pielęgniarstwa. Hospitalizujemy około 1500 – 1600 pacjentów rocznie, wykonujemy około 900 – 1000 operacji. Oddział pełni codzienny, 24 godzinny ostry dyżur chirurgiczny.

Najczęściej wykonywane zabiegi:

 • operacje przepuklin brzusznych wykonywane metodą beznapięciową tj. z użyciem siatek

Operacje te polegają na implantacji w powłoce brzucha siatki polipropylenowej, która stanowi osnowę dla napełzającej blizny i w ten sposób wzmacnia osłabione miejsce. Operacje najczęściej wykonywane są w znieczuleniu lędźwiowym (od pasa w dół). Pobyt w szpitalu jest krótkotrwały 2 – 3 dniowy. Pacjenci  po  2 tygodniach od operacji wracają do normalnej aktywności, a sportowcy do lekkiego treningu. Zastosowanie siatek zrewolucjonizowało wyniki leczenia operacyjnego przepuklin – nawrotowość po w/w operacjach wynosi kilka procent w porównaniu z około 20 procentową nawrotowością po operacjach klasycznych.

 • cholecystektomie laparoskopowe

Operacja mało inwazyjna polegająca na wprowadzeniu do jamy brzusznej przez 4 niewielkie nacięcia powłoki odpowiednich narzędzi, przy pomocy, których usuwa się pęcherzyk żółciowy wraz z kamykami. Obraz z brzucha przekazywany jest na monitor telewizyjny. Zastosowana metoda gwarantuje krótki 2–3 dniowy pobyt w szpitalu, zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe bo nie ma długiej rany pooperacyjnej, szybką rekonwalescencję. W 6–7 % przypadków istnieje konieczność zamiany operacji laparoskopowej na operację klasyczną z powodu zaawansowanych zmian zapalnych pęcherzyka żółciowego, obecności zrostów uniemożliwiających techniczne wykonanie laparoskopii, nietypowych warunków anatomicznych czy obecności procesu nowotworowego. W tych przypadkach pobyt w szpitalu ulega wydłużeniu do 5–6 dni, a okres rekonwalescencji do miesiąca.

 • operacje proktologiczne (hemoroidy, szczeliny odbytu, przetoki odbytu, rekonstrukcje zwieraczy odbytu)

Operacje proktologiczne tj. operacje szczelin i przetok odbytu, operacje wycięcia guzków krwawniczych, operacje naprawcze zwieraczy odbytu, zabiegi wycięcia torbieli włosowych.  Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w tym zakresie. Dzielimy się naszą wiedzą organizując kursy dla chirurgów z całej Polski. Dzięki współpracy z Panią prof. Małgorzatą Kołodziejczak oraz dr Przemysławem Ciesielskim oferujemy Państwu zabiegi rekonstrukcji zwieraczy odbytu oraz operacje wypadania odbytnicy. Współpracujemy z dr Elżbietą Marcinkowską (Kierownikiem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego) w wykonywaniu złożonych proktologiczno–ginekologicznych operacji. Zapewniamy dyskrecję oraz empatyczne podejście w tych intymnych zabiegach.

 • strumektomie czyli operacje wycięcia tarczycy

Wskazaniami do wycięci tarczycy są: jej nadczynność nie reagująca na leczenie zachowawcze, olbrzymie wole uciskające lub przemieszczające tchawicę, podejrzenie lub obecność raka tarczycy. Najczęściej wykonywane są operacje usunięcia całej tarczycy co zapobiega nawrotowi wola i konieczności wykonania kolejnej operacji, która obciążona jest większą liczbą powikłań. Operujemy bezpiecznie unikając uszkodzeniu nerwów krtaniowych oraz usunięcia przytarczyc. Stosujemy techniki mikrochirurgiczne zapewniające bardzo dobry efekt estetyczny w postaci niewielkiej blizny na szyi.

Od 5 lat rozszerzyliśmy naszą ofertę o operacje tarczycy oraz operacje resekcyjne jelit (guzy) z użyciem staplerów, co w istotny sposób minimalizuje liczbę powikłań i skraca pobyt chorych w szpitalu.

W oddziale obowiązuje elektroniczna dokumentacja medyczna, łącznie ze zleceniami na ordynowane leki oraz badania diagnostyczne. Wprowadzono również system Unit Dose dla dystrybucji leków dla poszczególnych pacjentów.

Kierownik Oddziału

 • dr n. med. Jacek Bierca – specjalista chirurgii ogólnej

Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Proktologii Szpitala na Solcu w Warszawie. Autor i współautor wielu prac i opracowań naukowych, głównie w zakresie chirurgii tarczycy, proktologii oraz ostrej chirurgii. Żeglaż. Miłośnik fotografii i dobrego wina. Szczęśliwy mąż i ojciec, przyjaciel psów.

Pielęgniarka Oddziałowa

 • mgr piel. Monika Wróblewska - specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego

Edukacja: W 2004 roku - tytuł pielęgniarki Dyplomowanej po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego w Łomży. Edukację kontynuowała po rozpoczęciu pracy w Szpitalu Czerniakowskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Warszawie w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej  i Onkologicznej uzyskując tytuł Licencjata pielęgniarstwa w 2008r., natomiast tytuł  Pielęgniarki  Specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa  chirurgicznego w 2014r., tytuł Magistra Pielęgniarstwa w 2016r. w WSA w Łomży uzyskała pracując w SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej w Oddziale Chirurgii Ogólnej. Swoje kwalifikacje zawodowe podnosiła również poprzez branie udziału  w szkoleniach, kursach i warsztatach organizowanych  przez firmy, instytucje mające uprawnienia  do organizowania tego typu kształcenia.

Doświadczenia zawodowe: Swoją pracę zawodową rozpoczęła rocznym stażem od 01.03.2004r. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, po którym uzyskała pełne prawo wykonywania zawodu. W Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie pracowała na Bloku Operacyjnym jako pielęgniarka instrumentariuszka (od 17.03.2005r. do 16.06.2005r.) W Szpitalu Czerniakowskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w  Warszawie w Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej  i Onkologicznej - praca jako pielęgniarka odcinkowa (od 17.06.2005r. do 02.11.2007). W SPZZOZ  w Ostrowi  Mazowieckiej rozpoczęła pracę jako pielęgniarka w Izbie Przyjęć (od 06.11.2007r. do 31.12.2011r.), od  01.01.2011r. praca w Oddziale Chirurgii Ogólnej na stanowisku pielęgniarki odcinkowej. Od 1 grudnia 2014 roku pełni funkcję Pielęgniarki Oddziałowej w Oddziale Chirurgii Ogólnej w SPZZOZ w Ostrowi  Mazowieckiej.

Personel lekarski:

 • dr n. med. Zbigniew Borkowski - specjalista chirurg
 • lek. Dariusz Marcinkowski - specjalista chirurg
 • lek. Andrzej Socik - specjalista chirurg
 • lek. Karolina Pasztaleniec – Iglik - specjalista chirurg
 • lek. Maciej Marcinkowski - rezydent

Kontakt

Sekretariat tel./fax: 29 746 37 55

Pokój Lekarski tel. 29 746 37 53

Dyżurka Pielęgniarska tel. 29 746 38 60

Kierownik tel.:29 746 37 52

Oddziałowa tel.: 29 746 38 61

Powrót na początek strony
Twitter Szpitala SPZZOZ