Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Oddział Ginekologiczno-Położniczy zajmuje się udzielaniem świadczeń zdrowotnych poprzez rozpoznanie, diagnostykę i leczenie w zakresie: ginekologii, patologii ciąży oraz położnictwa. Profesjonalny zespół lekarzy i położnych dokłada starań, by nasze pacjentki czuły się bezpiecznie i komfortowo. W Oddziale znajduje się 18 łóżek. Efektywnie współpracujemy z położnymi środowiskowymi, Szkołą Rodzenia oraz Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Swoją opieką obejmujemy kobietę w każdym okresie jej życia.

GINEKOLOGIA

Udzielamy świadczeń zdrowotnych poprzez rozpoznanie, diagnostykę i leczenie w zakresie:

  • ginekologii – diagnostyka i leczenie zachowawcze, wykonywanie małych zabiegów diagnostycznych i leczniczych  w tym histeroskopie, operacje drogą pochwową i brzuszną, diagnostyka i leczenie laparoskopowe;
  • patologii ciąży – diagnostyka i leczenie ciężarnych z cukrzycą, nadciśnieniem indukowanym ciążą, cholestazą, leczenie poronienia zagrażającego oraz zagrażającego porodu przedwczesnego, leczenie zachowawcze i zabiegowe niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Szczególną opieką otaczamy mamy po stracie dziecka.

BLOK PORODOWY

Moment przyjścia na świat dziecka jest wyjątkową chwilą dla rodziców. Zapraszamy wszystkie mamy, które chcą przeżyć tę chwilę w poczuciu bezpieczeństwa  i spokoju w miłej przyjaznej atmosferze. Opieka okołoporodowa jest sprawowana zgodnie z oczekiwaniami rodzących i przy wykorzystaniu nowoczesnych metod oceny dobrostanu płodu.

  • Promujemy porody rodzinne.
  • Respektujemy Plan Porodu opracowany w ciąży.
  • Wspieramy rodzenie aktywne w pozycjach wertykalnych.
  • Propagujemy ideę porodu bez bólu poprzez niwelowanie go metodami niefarmakologicznymi (relaksacja, immersja wodna, muzykoterapia)  oraz farmakologicznymi (Entonox, znieczulenie zewnątrzoponowe).
  • Zapewniamy nieprzerwany pierwszy kontakt mamy i dziecka – kontakt ,,skóra do skóry”.
  • W przypadku ukończenia porodu poprzez cięcie cesarskie umożliwiamy – kontakt ,,skóra do skóry” tacie nowonarodzonego dziecka przed zakończeniem operacji i przyjęciem mamy do oddziału położniczego.
  • Jesteśmy szpitalem przyjaznym Kangurom.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PORODU?

Przyjście na świat dziecka to wyjątkowy moment w życiu każdej rodziny. Cały okres ciąży jest czasem oczekiwania na ten jeden najważniejszy dzień. Jednak ta szczególna chwila wymaga pewnych przygotowań.

SZKOŁA RODZENIA

Oczekiwanie i czas przyjścia na świat dziecka jest wyjątkową chwilą dla rodziców. Szpital im.M. Skłodowskiej Cure w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Duboisa 68 oferuje kompleksową opiekę okołoporodową zgodnie z najwyższymi standardami dla przyszłych matek i oczekiwaniami rodzących kobiet. Zapraszamy na BEZPŁATNE zajęcia w Ostrowskiej SZKOLE RODZENIA, która działa przy Szpitalu i jest koordynowana przez położną i CDL, Wiolettę Pieńkowską. W programie zajęć znajdują się zagadnienia, które przygotują przyszłe mamy oraz tatusiów i wzbogacą w kompleksową wiedzę o przebiegu ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Program obejmuje zajęcia dotyczące przebiegu ciąży, porodu, połogu i naturalnego karmienia. Młodzi rodzice mogą zgłaszać się do udziału w zajęciach od ukończonego  25 tygodnia ciąży. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, uruchomiliśmy dla Państwa zajęcia ONLINE! Odbywają sie one: w poniedziałki i czwartki w godz. 12:00 - 14:00 poprzez aplikację SKYPE. Rejestracja na zajęcia pod nr telefonu 29 746 38 45 w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8:00 -10:00.

Jeśli chcesz jak najszybciej przygotować się do porodu i rozwiać wszelkie wątpliwości, przyłącz się do nas !!!
INTERNETOWA Ostrowska Szkoła Rodzenia działa. Zapraszamy do szkoły rodzenia.

WYPRAWKA DO SZPITALA

Przed hospitalizacją warto skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Podczas pobytu w szpitalu przydadzą się wygodne ubrania i kosmetyki do codziennej higieny dla mamy i dziecka.

PLAN PORODU

Przyszłe mamy mają możliwość wyrażenia swoich decyzji i uwag związanych z porodem i połogiem w Planie porodu. Plan porodu jest opracowywany w trakcie ciąży z położną środowiskową i lekarzem prowadzącym ciążę, a następnie omawiany z personelem Sali Porodowej w chwili rozpoczęcia się porodu.

ŁAGODZENIE BÓLU PORODOWEGO

Nieodzownym elementem narodzin są skurcze porodowe, którym zwykle towarzyszy subiektywne uczucie bólu. Ból odgrywa bardzo ważną rolę w czasie porodu. Mobilizuje kobietę do działania. Z chwilą rozpoczęcia porodu skurcze porodowe pojawiają się w regularnych odstępach czasu zwiększając swoją częstotliwość i siłę.

W naszym Szpitalu zapewniamy Pacjentkom niefarmakologiczne i farmakologiczne formy jego łagodzenia.

POŁOŻNICTWO

Po przebytym porodzie mamy i ich dzieci przebywają w jednoosobowych salach w systemie Rooming-in, co oznacza nieprzerwany kontakt matki i noworodka od porodu do wypisu ze szpitala. Od wielu lat prowadzimy aktywnie Program Edukacji Poporodowej skierowany do młodych matek i osób je wspierających. Realizacja działań edukacyjnych w oddziale położniczym przyczynia się do wzrostu wiedzy na temat prawidłowego przebiegu połogu, występowania ewentualnych powikłań tego okresu oraz fizjologii okresu adaptacyjnego noworodka i jego pielęgnacji. Aktywnie wspieramy wczesną laktację i karmienie piersią. W karmieniu piersią  profesjonalnym wsparciem jest  Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Współpracujemy z Położnymi Środowiskowymi w naszym rejonie pomagając utrzymać ciągłość opieki na kobietą w okresie połogu.

Specjalnie dla młodych mam przygotowaliśmy instrukcje dotyczące karmienia piersią.

W przypadku wystąpienia problemów laktacyjnych w połogu dysponujemy profesjonalnym wsparciem w osobie Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Porady udzielane są w trybie stacjonarnym w Punkcie Laktacyjnym w budynku C szpitala, gabinet nr. 104 w następujących dniach:

  • poniedziałki w godz. 08:00- 10:00 i 14:00- 17:30
  • wtorki 08:00- 10:00 i 12:00- 17:30
  • czwartki 08:00-10:00 i 14:00- 17:20

Rejestracja na porady pod nr. tel. 29 746 38 45 w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8:00 -10:00 

W oddziale realizowany jest program promocji zdrowia na temat:

  • Program Edukacji Poporodowej
  • Program Szkoły Rodzenia.

Kierownik Oddziału – lek. Elżbieta Marcinkowska

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny. Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa. Ekspert w dziedzinie diagnostyki ultrasonograficznej. Wykonuje operacje i zabiegi ginekologiczne metodami klasycznymi oraz wykorzystując nowoczesne techniki endoskopowe. Jako położnik otacza opieką ciężarne oraz rodzące dbając o ich bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Do jej zainteresowań medycznych należą naprawcze operacje proktologiczno-ginekologiczne. Zawsze skoncentrowana, pełna energii, zaangażowana entuzjastka, ceniona za rzetelność i profesjonalizm w pracy.

Położna Oddziałowa – mgr poł. Małgorzata Podbielska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunku Położnictwo.  Położna z ponad trzydziestoletnim stażem pracy stale podnosząca swoją wiedzę i kwalifikacje zawodowe poprzez uczestniczenie w szkoleniach zawodowych i kursach. Ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. W swojej pracy promuje holistyczny model opieki, wspiera pacjentki dostrzegając ich indywidualne potrzeby. Jej pasją jest mentoring w położnictwie.

PERSONEL LEKARSKI:

  • lek. Jacek Wiśniowski - Z-ca Kierownika Oddziału; Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa
  • lek. Władysław Płoński - Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa
  • lek. Agnieszka Jędrzejuk-Socik - Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa
  • lek. Paweł Wekwejt - Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa
  • lek. Przemysław Cisowski - Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa
  • lek. Piotr Pawełek - Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa
  • lek. Andrzej Kozłowski - Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa
  • lek. Ihor Antoniuk - Specjalista z ginekologii i położnictwa
  • lek. Ulana Żeglińska - lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa

Kontakt telefoniczny:

  • Centrala 29 746 37 11 do 19
  • Kierownik oddziału - wew. 252 lub bezp. 29 746 37 39
  • Pokój lekarski - wew. 253 lub bezp. 29 746 37 40
  • Położna Oddziałowa, Sekretariat - wew. 256 lub bezp. 29 746 37 43
  • Dyżurka położnych - Ginekologia - wew. 254 lub bezp. 29 746 37 41
  • Dyżurka położnych - Położnictwo - wew. 257 lub bezp. 29 746 37 44
  • Sala porodowa - wew. 255 lub bezp. 29 746 37 42

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OPIEKI

 

Powrót na początek strony
Twitter Szpitala SPZZOZ